Avatar Filmi 3D Nerede ve Nasıl İzlenir?

Terminatör ve Titanik filmlerinden tanıdığımız Hollywood yönetmeni James Cameron'un 300 milyon dolar bütçeli filmi Avatar, 2D ve 3D olarak 18 Aralık'ta vizyona girdi. Bu devasa bütçenin büyük kısmı görsel efektler için harcandı. Cameron'un açıklaması filmin bütçesini destekler nitelikte. Çünkü izleyicide öyle bir etki bırakmak istediğini söylüyorki bunun sadece rüyada görülmüş olabileceğini bir filmde ise olağandışı sayılacağından bahsediyor.

avatar-filmi-3d-nerede-ve-nasil-izlenir_01-jpg


Sinemada 3D denemesi 1950'lere kadar gidiyor ('Dial M for Murder' 1954)

Filmde kullanılan 3D kamera Cameron ve görüntü yönetmeni Vince Pace tarafından 10 yılı aşkın bir sürede geliştirildi. Canlı aksiyon sahnelerinin çekiminde iki kamera kullanıldı (tek bir kamera kabininde). Bu sayede sağ ile sol göz için elde edilen iki farklı açıdaki görüntüyle derinlik algısı sağlandı.


Peki Avatar'ı hangi 3D standardında izlemeli?

3D filmleri RealD 3D, IMAX 3D, DOLBY 3D veya XPAND 3D teknolojisiyle seyretmek mümkün. Türkiye'de XpanD 3D, RealD 3D veya IMAX 3D standartlarında sinema salonları mevcut. Bunun için seçiminizi yapıp doğru bir sinema salonu seçmelisiniz.

Avatar Cinebonuslarda "RealD 3D" destekli izlenebilir. 3D sektöründe lider bir firma olan RealD, Sony ile BRAVIA 3D LCD TV alanında da çalışıyor. Filmi izlerken takılan polarize filtreli 3D gözlük, bilinen kırmızı-yeşil camlı ve dergilerin hediye etmekten hoşlandığı tipte değil. Üç boyut destekli projektörden yansıtılan 2x24 kare/saniyedeki kaynak görüntü (sağ ve sol göz için ayrı ayrı) polarizasyonu sağlayan gümüş perdeye yansıtılıyor. Gümüş perde ayrıca ışığı olabildiğince fazla yansıttığından polarizasyon kayıplarının önüne geçiyor.

avatar-filmi-3d-nerede-ve-nasil-izlenir_02-jpg

Diğer bir seçim IMAX ise AFM İstinyePark'da izlenebiliyor (Ancak memnun kalınmamış, bkz: 'AFM İstinyepark Salon 5.den uzak durun').

Sonuç olarak bu standartlardan hangisi en iyisi derseniz hepsinin iyi ve kötü yanlarından bahsediliyor. Çok fazla kafa karıştırmadan üç boyut efekt başarısı ve resim kalitesi açısından bu sıralamadan bahsediliyor:

Dolby 3D > RealD 3D > Imax 3D

Eğer görüntünün belirgin şekilde ekrandan çıkması hoşunuza gidiyorsa IMAX 3D sizin için doğru seçim olacaktır. Görüntüde derinlik arayışındaysanız RealD 3D iyi bir seçim. Bunun yanında yeni bir teknoloji olan DOLBY 3D renklerde daha başarılı ve keskin bir görüntü sunuyor. Ayrıca RealD gibi görüntüye derinlik katıyor. Daha uzun açıklamalar için buraya göz atabilirsiniz.

MyBilet sitesinden hangi teknolojinin hangi salonda desteklendiğini sorgulamak mümkün. İyi seyirler!

KategoriGezgin Bölümüne
KullanıcıEditör Ekibi tarafından
Eklenme Tarihi2009-12-21 15:49:29 tarihinde eklendi

Donanım
Cep Telefonu

İnternet

Oyun
Popüler

Gezgin

Linux
Microsoft

Mobil

Lady
Otomobil

Yazılım

Konsol
Basın Bülteni

Duyurular


Diğer Gelişmeler: